sobota, 6 maja 2017

komfort

Strata cieplna wyszła około 9,65 kW. Jaką pompę Panasonic Aquarea T-CAP wybrac ? 9kW czy 12 kW.
Rozmawiałem z wieloma instalatorami, każdy radzi coś innego. Jeden sugeruje, żeby dać 12 kW drugi natomiast zeby dać 9kW bo i tak taka pompa ma grzałki awaryjne co da łącznie 12 kW. SXC 9kw dla tego obciążenia i 1,5kw na cwu załączy grzałki poniżej -12 co jest akceptowalne - zobacz ile godzin w roku takie temp. u Ciebie występują (statystycznie) Pytanie czy jest możliwość zainstalowania takiego rekuperatora i WM jeśli mam juz prawie całe poddasze opłytowane ? Niestety bardzo wiele osób tak zostaje nabitych w butelkę.  Niedawno żona dała "do oceny" projekt naszego domu znajomemu architektowi -- ten zrobił Jej papkę z głowy (głównie odnośnie ogrzewania, że to niemożliwe aby 8kW pompa taki dom ogrzewała, że lepiej gaz zrobić, że lepiej komin i kominek na wypadek wojny, etc.), to musiałem potem siedzieć i te jego brednie prostować. Człowiek typowo, popatrzył na ilość podłóg i już wszystko wiedział.
Jak przy takiej instalacji wygląda np. sprawa otwierania okien albo bramy garażowej ?
Druga sprawa jakie mogą  klimatyzacja do mieszkania być koszty wykonania takiej wentylacji ?
Sprawa najważniejsza, musiałbym mieć to zrobione do końca listopada bo chcę jeszcze tej zimy grzać.
SXC 12kw trochę "duża" i "droga" W tym konkretnym przypadku ta róznica wynosi ok 2,1 kW, nie wiem skad te 1,5 kW max. to był żart trochę mnie zaskakuje że jeszcze ktoś w nowym domu chce mieć system wentylacji który został wymyślony chyba w 19tym wieku kiedy w każdym pokoju stał piec i okna były wiadomo jak szczelne. Niestety wielu spraw nie poprawie, np. ocieplenie w posadzce. Tak było w projekcie i tak zostało zrobione. Na początku, przed budową nie miałem aż takiej wiedzy jak teraz, a blędnie myślałem, że architekt wie co robi.
Styropian na ścianie mogę zmienić bo jeszcze go nie mam, więc nie ma z tym problemu, tylko na jaki i jakie to da oszczędności w kW ? Co do temperatury to tak uważamy, że taka jest ok dla ciepłolubów ale być może ogrzewanie podłogowe da inny komfort i starczy np. w pomieszczeniach 21.
Może zamiast pompy tak świadomy inwestor zainwestuje   w piece kaflowe
Po zamianie wentylacji na WM projektowe obciązenie cieplne budynku wynosi 7586 W. Byłoby jeszcze mniej mniej, ale temperatura pomieszczen to 23 oC, trochę za wysoka ale skoro taka musi byc. Co do zmian w izolacji to 10 cm stropianu w podłodze na gruncie to stanowczo za mało, styropian ma scianie lambda 0,040 to tez niezbyt dobrze. Zgodnie http://klimatyzator.eu/klimatyzacja-do-mieszkan/   z przysłowiem ziarnko do ziarnka az zbierze sie miarka. Reasumując mozna nie poprawiac nic i zastanawiac sie nad pompa o duze mocy, mozna wprowdziac pewne ulepszenia i pompa będzie mniejszej mocy, wybór zawsze nalezy do inwestora.
Jest jeszcze bezwładność budynku (czyli grzałki nie tak od razu jak przez godzinę czy dwie w nocy jest -15) no i zwykle najniższe temp. są nad ranem kiedy raczej nie produkuje się c.w.u.
Zakładam że masz ogrzewanie płaszczyznowe.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz