sobota, 6 maja 2017

wpływ

Dziwne, bo większość posiadająca WM (i podłogówkę) podaje, że mają w zimie 40-50% wilgotności. Ja w zeszłym sezonie przy WG miałem ~20% pomimo że starałem się nawilżać. Tak samo wietrzenie obniża. Tak samo wentylacja grawitacyjna (sprawna) obniża. Przy czym wszystko w zimie... A na dobrą sprawę, to ogrzewanie zimnego powietrza go wysusza. Czyli powinni obwiniać wietrzenie i ogrzewanie, a nie WM.To również pokazuje jak mogą być bezmyślni inwestorzy i to przede wszystkim,nie mając pojęcia co budują i w co pakują kupę swojej ciężko zarobionej kasy bo to inwestor wykłada kasę a nie architekt. Na szybko znalazłem kalkulacje dla wersji HT Daikina i HT Panasa . Wyszło wyraźnie ,że do 45 st średni COP był taki sam , dla temp 50 st Daikin był lepszy o ok 8%/55st-15%/60st-20%/65st-26%. Po dalszych analizach porównywałem nadal HT Daikina , ale już z T-capem .
LT Daikina odpadła na samym początku w zakresie temp 40-55 st .
To wszystko , jak Ci zależy -to poszukam tej tabelki Nie sądzę by ktokolwiek mógł w ścisły sposób podać moc PC z uwzględnieniem defrostów, co wynika za natury ich występowania.
no właśnie- na pogodę nie mamy jeszcze wpływu , ale na optymalne skonfigurowanie sprzętu już jak najbardziej tak.
Dlatego trzeba czytać , czytać i wyciągać rzeczywiste wnioski z tej wiedzy - a nie tylko wybiórczo ( czasem szukając poteierdzenia założonej tezy)
Najważniejsze żebyśmy mieli wybór i potrafili z tego korzystać .
Ot - i wszystko (chyba...)
Przykładowo, w temp -5 i wilgotności 60% defrost nie będzie występował w ogóle lub co najwyżej raz na kilka-naście godzin.
Dla tej samej temperatury i wilgotności 97 % np. mglisty mroźny wieczór, defrost będzie regularnie, co ok. 40 min. "Przepływomierz i ciepłomierz nikomu, klimatyzacja dla gastronomii   poza entuzjastami, nie jest w PC potrzebny. Takie dane powinny być potrzebne instalatorowi.
Użytkownik końcowy patrzy na licznik prądu, ba za prąd ostatecznie płaci"
trochę trudno mi się z Tobą zgodzić - to tak trochę jak byś miał nie przejmować się , że Twoja fura pali 2 x więcej niż powinna.
Dobrze wiesz , że problem polega na sprawności , a nie na ilości kWh . Ciekawe jak by ktoś policzył ile traci się energii w nieoptymalnych systemach z PC- przecież ludzie tu się odzywają z ciepłymi domami i zużyciem jak by przy otwartych oknach żyli ...( a ilu jest takich co tu się nie wypowiadają...)
Skoro normy regulują w tym temacie tak wiele- to akurat kontrola sprawności w PC też powinna być narzucona ( w tys szt ciepłomierz to pestka...)
Reszta to rzeczywiście gadżety
Można - po przyjęciu pewnych założeń, w tym klimatycznych, coś tam próbować szacować, lecz wyniki będą albo papką marketingową albo wróżbami. Nie wiem czy jest to sposób ścisły. Natomiast na pewno jest uwzględnione. Wynika to zarówno z normy wg której P podaje COP jak i z informacji przy tabelach. Zresztą najlepszym dowodem na to jest drastyczny spadek COP pomiędzy temp +7, a +2st - to jest właśnie wpływ defrostu, który w tych temp zaczyna występować. Później COP spada już bardzo łagodnie.
Kupując auto za kilka tysięcy złoty dokładnie oglądają wyszukujac najmniejszą wadę ale przy domu wartym kilkaset tysiecy zlewka na całego.Czemu sie dziwic, przeciez architekt nie jest specjalistą od audytingu energetycznego i systemów grzewczych i wszystkich pozostałych instalacji http://klimatyzator.eu/klimatyzacja-do-biur-i-gastronomii/  . Dlaczego ufa sie jego doradom i rozwiazaniom nie wiadomo. Jezeli architekt rozumie ze nie zna sie na wszystkim i rozwiazania w zakresie energooszczednosci budynku i sposobów jego grzania i chłodzenia oraz przygoowania cwu zleca projektantom odpowiednich specjalnosci to wszystko w porządku pod warunkiem ze owi specjalisci tez czują temat. Jezeli natomiast jest zadufany we własnej nieomylonosci i wszechwiedzy to stac go jedynie na takie porady jak w powyzszych postach.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz